Zapad NBA-a: Pregled jugozapadne divizije

NBA jugozapadna divizija

NBA je počeo 22. decembra! Svaki fan najbolje košarkaške lige na svetu je sa velikim isčekivanjem čekao početak sezone 2020-2021, pogotovo posle veoma velikog broja igrača koji su se našli u novim sredinama. Da bi lakše uspeli da se snađete u ludnici slobodnih agenata i draft trejdova, u poslednjih par nedelja smo uradili kratku analizu svakog tima, ocenili kakav su posao uradili njihovi generalni menadžeri i pokušali da predvidimo kako će se sezona završiti za sve NBA ekipe. Imajte na umu da je predviđeni broj pobeda manji jer će ove sezone svaka ekipa odigrati samo 72 utakmice. Prvo ćemo proći kroz sve divizije Istočne Konferencije, pa ćemo isto to uraditi i za Zapadnu Konferenciju. Spremni? Krenimo u novo poglavlje NBA lige!

Jugozapadna divizija je skoro uvek bila najslabija po kvalitetu na Zapadu, ali ova konferencija je postala toliko jaka da je teško isključiti bilo koju ekipu iz konkurencije za plejof. Timovi iz ove divizije su više bili fokusirani na budućnost u poslednjih par godina (sem San Antonija koji predstavlja dinosaurusa NBA lige), tako da su navijači imali priliku da vide jako zabavne igrače u ekipama koje gube. Luka Dončić, Dža Morent i Zajon Viliamson će gledati da odvedu svoje ekipe u doigravanje ove godine i naprave još jedan korak unapred u svojoj igri. Sa druge strane imamo Hjuston koji se nalazi u veoma specifičnoj situaciji sa Džejms Hardenom na početku ove sezone. Pogledajmo šta se da očekivati od timova jugozapada.

Memfis Grizlis

Prošla sezona: 34-39, 9. na Zapadu, poraz od Portlanda na plej-in turniru

Predviđanje za ovu sezonu: 33-39, 10. na Zapadu, plej-in turnir

Važni odlasci: Džoš Džekson (Detroit Pistons), Marko Gudurić (Fenerbahče)

Važni dolasci: Dezmond Bejn (NBA draft)

Mislim da niko, pa čak ni najverniji fanovi Memfisa, nije očekivao da će Grizlisi imati onakvu prošlu sezonu. Dža Morent je bio ubedljivo najbolji “ruki” prošle sezone i potpuno okrenuo franšizu u drugom smeru. Bilo je pitanje kako će se plejmejker snaći u NBA-u jer je bio zvezda relativno malog Marej Stejta, ali Morent se pokazao kao jedan od igrača na kome će NBA liga počivati u budućnosti. Sa 17,8 poena i 7,3 asistencije po meču, bio je lider ekipe Memfisa kojoj je malo falilo da se umuva u plejof sa poslednjeg, osmog mesta. Pored toga što mu se igra zasniva na brzini i atleticizmu, Morent je bio efikasan za plejmejkera prve godine i prilično brzo naučio tako zahtevan posao kao što je vođenje NBA ekipe. Takođe nam je pružio neke nezaboravne momente, a verujem da će ih tek biti u budućnosti.

Veliki razlog zašto mislim da će Memfis biti nešto gori ove sezone je to što će im nedostajati Džeren Džekson Džunior. Mladi krilni centar neće biti spreman za početak sezone nakon što je pokidao meniskus u mehuru, a s obzirom da je posle Morenta bio najbolji igrač Grizlisa prošle sezone (17,4 poena i 4,6 skokova po meču uz 39,4% za tri poena), Memfisu će trebati da se što pre vrati na teren. Pri kraju turnira u Orlandu je bilo evidentno da Grizlisi jednostavno nisu isti tim bez Džeksona i njihov plafon dosta zavisi i od njegovog razvoja. Dobro je što na poziciji krilnog centra imaju još jednog vrlo dobrog mladog igrača: Brendona Klarka. Klark je svrstan u pet najboljih prvogodišnjih igrača prošle sezone, pokazavši vrlo efikasnu igru, pogotovo u pikenrolu sa Morentom. Bivši krilni centar Gonzage je prilično nizak za igrača na visokim pozicijama, ali to nadoknađuje fenomenalnim atleticizmom i igrom iznad obruča. Klark će sigurno biti deo budućnosti Grizlisa u godinama koje dolaze.

Čak i stariji igrači Memfisa tek ulaze u vrhunac svoje karijere i doprinose timu kroz uticaj na terenu, ali i van njega. Jonas Valančunis u proseku ima dabl-dabl od kako je stigao u Grizlise, ali je pomalo zaboravljen kada se priča o vrhunskim centrima NBA lige. Ono što čini Litvanca specijalnim je to što pored ogromne snage koju poseduje ima vrlo meku ruku, tako da je prošle godine počeo da razvija i šut za tri poena. Na početku sezone će to biti vrlo važno za Memfis, jer će im nedostajati pretnja spolja Džeren Džekson Džuniora. U tom apsektu će se sigurno pokazati i Dilon Bruks, koji je imao najbolju sezonu karijere u svojoj trećoj godini. Kanađanin je u proseku postizao 16,2 poena po meču uz 35,8% za tri poena i verujem da će nastaviti sa razvojem u svojoj četvrtoj sezoni. Jedino novo lice u Memfisu će biti Dezmond Bejn koga su Grizlisi dobili od Bostona u trejdu koji je poslao Enesa Kantera u Portland. Bejn i Bruks će morati da pokrivaju pozicije krila jer Džastis Vinslou i dalje neće zaigrati za ekipu Memfisa zbog povrede. Mislim da će na Zapadu biti nešto raspoređeniji odnos pobeda i poraza i da Memfis neće završiti tako visoko kao prošle sezone. Ono čemu mogu da se nadaju je to da završe na jednoj od pozicija koje vode na plej-in turnir i ovaj put imaju više zdravlja i sreće.

Nju Orleans Pelikans

Prošla sezona: 30-42, 13. na Zapadu

Ova sezona: 36-36, 8. na Zapadu, prva runda Zapada

Važni odlasci: Derik Fejvors (Juta Džez), Kenrih Vilijams (Oklahoma Siti Tander), Džošia Grej (Oklahoma Siti Tander), Džahil Okafor (Detroit Pistons), Etuan Mur (Finiks Sans)

Važni dolasci: Vili Hernangomez (slobodan agent), Venjen Gejbrijel (slobodan agent), Stiven Adams (Oklahoma Siti Tander), Erik Bledso (Milvoki Baks)

Da li je vreme da Pelikansi imaju neki vid sreće. Posle dugog i nesrećnog partnerstva sa Entoni Dejvisom, Nju Orleans je prošle sezone ponovo dobio spasitelje franšize u Zajon Vilijamsonu, ali su morali da budu veoma pažljivi sa njim, te je propustio prvu polovinu sezone. Navijači Pelikansa imaju puno pravo da budu uzbuđeni jer je Vilijamson u samo 24 utakmice pokazao da niko ne može da ga zaustavi kada krene ka košu i da je njegova kombinacija brzine i snage unikatna. Krilni centar je u proseku beležio 22,5 poena i 6,3 skoka po meču, ali je sama pojava Zajona bila dovoljna za sve fanove NBA-a, pa i mene, da pomno prate svaku njegovu utakmicu. Posle dosta odmora i vremena da se spremi za ovu sezonu, možemo očekivati da Zajon ima jako dobru drugu sezonu.

Pored Zajona, ostatak ekipe je doživeo prilično veliki broj promena. Najveća je odlazak Džrua Holideja u Milvoki koji je uz Ingrama i Vilijamsona bio najbolji igrač Pelikansa prošle sezone. U tom trejdu su uspeli da dobiju nazad Stiven Adamsa iz Oklahome i Erik Bledsoa iz Milvokija koji će ove sezone igrati prilično veliku ulogu u ekipi Nju Orleansa. Biće interesantno kako će legendarni Sten Ven Gandi uklopiti Adamsa sa Zajonom, s obzirom da obojica nisu šuteri i to može dovesti do smanjene širine u napadu. Bledso bi trebalo da zameni Holideja kao neko ko igra odličnu odbranu na spoljnim pozicijama, a uz to može da bude i dobar sekundarni plejmejker. Bivši plej Baksa je u prošle dve godine bio svrstan u najboljih 10 odbrambenih igrača, a ima bogato iskustvo u NBA ligi te će služiti kao mentor mladim bekovima Pelikansa. Od njegovog prisustva bi mogao dosta da dobije mladi Lonzo Bol koji ima fizičke predispozicije da bude sjajan odbrambeni igrač. Od Bola se može očekivati da napreduje, pogotovo jer je napokon ispravio mehaniku šuta. Njegova organizacija igre će uticati mnogo na uspeh Nju Orleansa ove sezone, s obzirom da je bio jedan od boljih asistenata prošle sezone (7 po meču).

Bol nije jedini igrač koga su Pelikansi dobili kada je Dejvis napustio ekipu. Brendon Ingram je eksplodirao prošle sezone uz višak prilika i zasluženo osvojio nagradu za igrača koji je najviše napredovao (23,8 poena, 6,1 skokova i 4,2 asistencije po meču). Ingram je sa samo 22 godine zaigrao i na svojoj prvoj Ol Star utakmici, a vrlo verovatno će uz Zajona biti glavna opcija u napadu za Nju Orleans ove sezone. Pored ove okosnice tima, Ven Gandi će moći da računa i na Džej Džej Redika (45,3% za tri prošle sezone) i Džoš Harta koji će igrati veliku ulogu sa klupe na spoljnim pozicijama. Pelikansi imaju pregršt opcija u napadu, ali to nije bio njihov problem prošle sezone. Nju Orleans je gubio jer je bio prilično loš u odbrani i moraće da se fokusiraju na tu stranu terena ako žele do doigravanja. Dobili su malo čvrstine kroz nova pojačanja, tako da bi trebalo da budu jedan od 8 timova sa Zapada koji će se boriti za titulu. A i budimo realni, ko ne bi voleo da gleda plejof seriju između Zajona i Lebrona?

Hjuston Rokets

Prošla sezona: 44-28, 4. na Zapadu, poraz od Lejkersa u polufinalu konferencije 4-1

Predviđanje za ovu sezonu: 30-42, 12. na Zapadu

Važni odlasci: Rasel Vestbruk (Vašington Vizards), Ostin Rivers (Njujork Niks), Džef Grin (Bruklin Nets), Robert Kovington (Portland Trejlblejzers), Džejms Harden (?)

Važni dolasci: Kristijan Vud (Detroit Pistons), Džon Vol (Vašington Vizards), David Nvaba (Bruklin Nets), Demarkus Kazins (/)

Drama oko Džejms Hardena se nastavlja. Nakon kraja sezone Roketse su napustili generalni menadžer Deril Mori i trener Majk Dentoni, a potom je i obelodanjeno da Vestbruk i Harden ne žele više da igraju za Hjuston. Vestbruk je trejdovan u Vašington za Džona Vola, a sukob između Hardena i kluba i dalje traje. Harden se nije pojavio na prvom treningu Roketsa, dok je osvanuo snimak na kome je Harden u klubu u Atlanti. Ne samo da nije ispošotvao saigrače koji su došli u Hjuston spremni za rad, već je u doba pandemije vidno kršio protokole koje je NBA liga postavila. Čak i kada se pridružio timu, novi incidenti su iznikli jer je bek gađao saigrača loptom. NBA je odlučio da kazni Džejmsa 50000 dolara i Harden ne sme da zaigra dok ne dobije negativan rezultat određeni broj puta. Za sve to vreme, Harden tvrdi da nije učinio ništa loše i da je samo radio sa svojim privatnim trenerima.

Nisam siguran kakve privatne trenere Džejms Harden ima i kako trenira sa njima. No, ajde da se fokusiramo na igrače Hjustona koji će sigurno biti tu ove sezone. Najveće pojačanje Roketsa je bivši centar Detroita Kristijan Vud, koji je potpisao 3-godišnji ugovor od 41 milion dolara sa Hjustonom. Vud je prošle sezone u Detroitu pokazao svoj potencijal kada se Grifin povredio i savršen je za ulogu modernog NBA centra koji može da raširi igru. U svojoj jedinoj pripremnoj utakmici je imao 27 poena i 10 skokova i mislim da može da se razvije u jednog od vodećih centara Zapada. Ako Harden napusti Hjuston, Vud bi mogao da dobije ključeve ekipe i bude glavni dobitnik raspada Roketsa.

To je neki trend koji će pratiti igrače Hjustona ove sezone. Džon Vol će dobiti drugu šansu nakon što je pauzirao dve godine zbog povrede ahilove tetive. Plejmejker je izgledao prilično dobro u pripremnim utakmicama i čini se da je vratio bar 80% brzine koju je imao pre povrede. Vol će neočekivano dobiti veliki prostor da opet bude glavni organizator jedne NBA ekipe i stvarno se nadam da će ostati zdrav cele sezone. Erik Gordon bi isto mogao da dobije više prostora ako Harden bude trejdovan, a tu je i Demarkus Kazins koji i dalje ima dovoljno talenta da doprinosi ekipi ako je zdrav. Ostatak ekipe je pun rezultata Morijevog eksperimenta sa dugačkim krilima koja mogu da pokrivaju više pozicija. Sve u svemu, Hjuston nema dovoljno dobar tim da se takmiči na Zapadu i samo kroz potpuni preporod Vola i Kazinsa bi uspeli da dođu do doigravanja. Ostaje samo da vidimo koju ekipu će “pojačati” Džejms Harden.

San Antonio Spars

Prošla sezona: 32-39, 11. na Zapadu

Predviđanje za ovu sezonu: 31-41, 11. na Zapadu

Važni odlasci: Čimezi Metu (Sakramento Kings), Brin Forbs (Milvoki Baks), Marko Belineli (Virtus Bolonja)

Važni dolasci: Tre Džouns (NBA draft), Devin Vasel (NBA draft)

Prošlo doigravanje je bilo prvo od 1997. u kojem nisu učestvovali San Antonio Sparsi. Greg Popovič ima čak 71. godinu i uskoro će se povući sa klupe, te će početi nova era u klubu iz Teksasa. I dok San Antonio igra pomalo zastarelu košarku, ima prilično zanimljiv roster sa kombinacijom veterana i mladih igrača. Predvodiće ih ponovo Demar Derozan, koji je jedno vreme prošle godine bio čak rangiran i u trci za MVP-a. U proseku je beležio 22,1 poena, 5,5 skokova i 5,6 asistencija po meču, a kao i uvek kroz njegovu karijeru pratili su ga problemi sa šutem sa distance. Demar je šutirao samo 0.5 trojki po utakmici i dsota su ga kritikovali zbog toga, ali je predvodio napad San Antonija koji je bio prilično efikasan prošle sezone (9. napad lige). Čini se da je Derozanu trebalo da se dopusti da bude svoj i da traži šanse u napadu iz pozicija koje voli.

Drugi predvodnik Sparsa će biti iskusni Lamarkus Oldridž koji takođe ima pomalo staromodni arsenal u napadu. Oldridžova igra se dosta zasniva na šutu sa poludistance i niskog posta, a u poslednjih par godina radi na šutu za tri poena da bi bio raznovrsniji u napadu. Prošle sezone je šutirao čak 38,9% za tri poena i videćemo da li će dalje razviti šut spolja. To će biti preko potrebno Sparsima jer je ekipu napustio jedan od njihovih najboljih šutera prošle godine: Brin Forbs. Forbs je uz Derik Vajta, Dežonte Mareja i Lonija Vokera predstavljao mladu spoljnu liniju San Antonija prošle godine i Forbsov odlazak će u neku ruku olakšati Popoviču da odluči kome da da minute. Vajt i Voker su bili x faktor sa klupe, a u Mareja ulažu dosta nade još od kako je bio u najboljoj odbrambenoj petorci u svojoj drugoj sezoni. Mladi plejmejker je propustio celu 2018-2019 sezonu zbog povrede kolena, a prošle sezone se solidno vratio u formu, beleživši 10,9 poena, 5,8 skokova i 4,1 asistencije po meču. Marej može da napravi veliki iskorak u svojoj igri i da uz malo sreće ima sjajnu sezonu na obe strane terena.

Velika nada se polaže u Devina Vasela, 11. pika sa ovogodišnjeg drafta. Vaselov najveći doprinos će biti baš u šutu za tri poena. Krilo je u dve sezone na Florida Stejtu imao čak 41,7% za tri poena, a ima fizikalije da bude ozbiljan odbrambeni igrač. Ako se dobro uklopi u sistem Sparsa kao igrač koji će pretiti od lopte, može da napravi sebi prilično dobru karijeru. San Antonio definitivno nije jedan od najboljih timova zapada, ali Sparsi uvek igraju dobru košarku koja donosi koju pobedu više. Mislim da će i ove godine završiti bez doigravanja, ali nikada ne treba potpuno otpisivati Grega Popoviča i njegovu košarkašku maestralnost.

Dalas Maveriks

Prošla sezona: 43-32, 7. na Zapadu, poraz u prvoj rundi od Klipersa 4-2

Predviđanje za ovu sezonu: 42-30, 5. na Zapadu, prva runda Zapada

Važni odlasci: Set Kari (Filadelfija Seventisiksers), Kortni Li (/), Džastin Džekson (Oklahoma Siti Tander), Delon Vrajt (Detroit Pistons)

Važni dolasci: Džoš Ričardson (Filadelfija Seventisiksers), Džejms Džonson (Detroit Pistons), Ves Ivundu (slobodan agent), Tajrel Teri (NBA draft), Tajler Bej (NBA draft)

Biti navijač Maveriksa u ovom momentu mora da je dobro. Posle nekoliko godina loših rezultata, Dalas je draftovao Luku Dončića i potpuno preokrenuo smer organizacije. Prošle godine je pokazao koliki potencijal ima i skoro samostalno doveo Maverikse do 7. mesta na veoma jakom Zapadu i prvog plejofa od 2016. godine. Dončić je pod povredom i sa oslabljenom ekipom uspeo da namuči Kliperse u prvoj rundi doigravanja. U svojoj drugoj sezoni je završio 4. u trci za najkorisnijeg igrača lige, a imao je najviše tripl-dablova u ligi sa čak 17 takvih utakmica. Zaigrao je i na Ol Star utakmici u kojoj je bio starter i verujem da će tokom svoje karijere sigurno imati dvocifreni broj nastupa. Sva priznanja su bila potpuno zaslužena jer je sa 28,8 poena, 9,4 skokova i 8,8 asistencija po meču bio predvodnik Dalasovog napada koji je bio najbolji u ligi. Stvarno je fascinantno gledati Luku kako operiše u napadu jer ima taj talenat naboljih igrača ikada da poboljšava sve igrače oko sebe i diže njihov plafon svojim prisustvom. Samo pogledajte malo Dončićeve magije od prošle sezone.

Dalasov problem definitivno nije bio u napadu, već na drugoj strani terena gde su bili ispod proseka lige. Problemi u odbrani su bili evidentni, pogotovo kada Porzingis nije bio na terenu i Maveriksi nisu imali toliko prisustvo u reketu. Čelnici Dalasa su se vodili time da moraju da naprave napredak u odbrani, tako da su trejdovali Seta Karija za Džoša Ričardsona i Tajlera Beja. Iako je Set Kari bio jedan od najbojih šutera lige, Dalas je zauzvrat dobio Ričardsona koji je jako dobar igrač na obe strane terena, ali nije moga da se snađe u Filadelfijinom sistemu sa Simonsom i Embidom. Time su postali bolji u odbrani, ali su žrtvovali nešto napadačkog arsenala. Tajler Bej je interesantan prospekt sa Kolorado univerziteta i ima potencijal da se razvije u veoma dobrog “3 i D” igrača na krilnim pozicijama. Mavsi su takođe kroz trejd doveli iskusnog Džejmsa Džonsona koji je takođe poznat kao dobar defanzivac i trebalo bi da budu nešto bolji na toj strani terena ove godine.

Dosta toga će zavisiti od toga kada će se Porzingis vratiti na teren. Letonac je protiv Klipersa u plejofu pokidao meniskus, a već ima dugačku istoriju povreda koje ga muče kroz celu karijeru. Iz Dalasa misle da će Kristaps uspeti da se vrati na teren do nove godine, ali verovatno će biti veoma pažljivi oko toga koliko će ga forsirati. Porzingis je izgledao sjajno prošle sezone (20,4 poena, 9,5 skokova i 2 blokade po utakmici) i definitivno je bio veliki faktor u uspehu Maveriksa. Ko zna? Da je Porzingis ostao zdrav u plejofu možda bi Dalas išao na megdan Nagetsima u polufinalu Zapada. Mislim da je Dalas čak i jači ove sezone jer imaju veći balans napada i odbrane, a na draftu su dosta dobro prošli (veliki fan Tajrela Terija ovde!). Ipak, mislim da Mavsi još nisu dovoljno razvijeni da naprave veću buku u plejofu, ali sigurno mogu da stignu do doigravanja jer imaju jednog od najboljih igrača lige. Luka je prema kladionicama favorit za osvajanje MVP-a, ali nisam siguran da će Dalas biti toliko uspešan da bi se to desilo. Ako ne najkorisniji, Dončić će biti, bar meni, najzabavniji igrač za gledanje u NBA-u.

Zapadna Konferencija

  1. Los Anđeles Lejkers 50-22
  2. Los Anđeles Klipers 46-26
  3. Denver Nagets 45-27
  4. Portland Trejlblejzers 43-29
  5. Dalas Maveriks 42-30
  6. Juta Džez 41-31
  7. Finiks Sans 39-33
  8. Nju Orleans Pelikans 36-36
  9. Golden Stejt Voriors 35-37
  10. Memfis Grizlis 33-39
  11. San Antonio Spars 31-41
  12. Hjuston Rokets 30-42
  13. Sakramento Kings 27-45
  14. Minesota Timbervulvs 23-49
  15. Oklahoma Siti Tander 18-54

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana.