Taj dan je napokon došao! Nikola Jokić je podigao svoju igru na novi nivo ove sezone, beleživši najbolju sezonu karijere u skoro svim statističkim parametrima. Ove godine ima već 10 ‘tripl dabl’ učinka koji su mu pomogli da izvuče svoje Denver Nagetse od loših rezultata na početku godine, a pridružio se i Viltu Čembrlejnu kao jedina dva centra koja imaju 50 takvih utakmica u karijeri. Denver je trenutno 5. u veoma jakoj Zapadnoj konferenciji i čini se da stvari idu nabolje vraćanjem Džamala Mareja u formu iz mehura. Ipak, Jokić je okosnica ovog tima i brilijantan način na koji diriguje napadom Nagetsa ga je zasluženo stavio u konkurenciju za MVP nagradu uz Džoela Embida i Lebrona Džejmsa. Zbog Embidove povrede kolena i loše forme Lejkersa u poslednje vreme, mislim da je Jokić i glavni kandidat da osvoji nagradu za najkorisnijeg igrača NBA-a. Nikola svake noći postiže ludačke brojke dok je možda i najefikasniji igrač u ligi, a napravio je i napredak u odbrani zahvaljujući svojim aktivnim rukama. Kada se to ukombinuje sa sjajnim osećajem za asistenciju, Denver dobija dosta lakih poena u tranziciji:
Šta znači kada kažem da je Jokić najefikasniji igrač u ligi? Većina napredne statistike vrišti kako je srpski centar najbolji igrač NBA lige. On vodi NBA u rejtingu igračke efikasnosti (PER), statistici koja predstavlja koliko je igrač efikasan i koliko utiče na igru, posebno u napadu. Ova sezona je istorijska za Jokića jer bi sa trenutnom statistikom imao 8. najbolju PER sezonu u istoriji NBA-a! Radi poređenja, jedini igrači koji su imali sezone iznad njega na ovoj listi su Janis Antetukumpo, Vilt Čembrlejn, Lebron Džejms i Majkl Džordan. Problem sa PER-om je da suviše favorizuje igrače koji su napadački orijentisani, tako da je NBA napravio sličnu statistiku: procena igračkog uticaja (PIE). Nikola je vrlo dobar i po ovom parametru; jedini igrač koji je ispred njega ove sezone je Džoel Embid. Iako bi ljudi mislili da ova statistika ozbiljno favorizuje Embida u odnosu na Jokića jer pokazuje i uticaj na odbranu, Srbin nije toliko iza Kamerunca. Jokićevi napredni procenti su takođe odlični. Od 22 igrača koji ove sezone imaju bar 18 šutnutih lopti po meču, Nikola je drugi u ligi po efektivnom procentu šuta (eFG%) iza Zeka Lavina. To ne treba da iznenađuje jer ova statistika uzima u obzir i vrednost šuta (3 je veće od 2), a naš reprezentativac ove godina šutira sjajno za tri poena sa 41,6% uspešnosti. Što se tiče istinitog procenta šuta (TS%) koji uzima u obzir i procenat sa slobodnog bacanja, Jokić je 4. od gorepomenutih 22 igrača, ali je razlika pri vrhu vrlo mala. Čak i tradicionalna statistika mu je fenomenalna. U proseku beleži 27 poena, 11,2 skokova i 8,5 asistencija po meču.
Jokić ima sposobnost koju imaju svi najveći igrači ikada: razume košarku na višem nivou, konstantno stvarajući prilike sebi i svojim saigračima. Zbog kombinacije njegove snage i mekane ruke, Nikola je problem za svakog igrača koji ga brani na niskom postu jer vrlo lako može da savlada protivnika. Takođe poseduje sjajan osećaj za igru, tako da je udvajanje isto toliko loš pristup koliko i pustiti ga da igra jedan na jedan. Srbin će uvek naći otvorenog saigrača ako ga ima, a baš zbog toga je Denver u najboljih 6 napada NBA lige još od Jokićeve ‘ruki’ sezone. Sekvenca ispod je dobra demonstracija dileme koju Jokićevi protivnici imaju kada igraju protiv njega:
U prvom posedu, Ričardson udvaja da bi sprečio Jokića da dođe do njegove omiljene igre sa niskog posta, ali ostavlja Bartona samog koji napada takozvanu ‘oporavljajuću odbranu’ i dolazi do lakog šuta sa poludistance. Odmah u sledećem napadu, Maveriksi se odlučuju da brane Jokića samo sa Porzingisom. Srpski centar lako ugurava Letonca ispod koša i dolazi do jednostavnog levog polu-horoga. Nije ni čudo što šutira više nego ikada u karijeri- dečko je nezaustavljiv!
Sa dovoljno ponavljanja i dobijanjem iskustva, srpski centar je doveo svoju košarkašku inteligenciju do savršenstva. Jokić čita odbrane i vidi prilike za koš pre bilo koga drugog na terenu. Pogledajte kako prepoznaje da će Kleber pomoći na ‘bekdor’ utrčavanju Bartona, tako da Milsap ostaje sam za otvorenu trojku iz ćoška:
Video sam samo nekolicinu igrača koji imaju tu sposobnost da prepoznaju stvari na terenu pre nego što se dese, pogotovo pri tako sporoj brzini kao što Jokić to radi. Iako je Denver pretposlednji tim u ligi po brzini igre, imaju treći najbolji napad, što pokazuje koliko su efektivni na toj strani terena. Najveći deo zasluge ide Nikoli koji, iako igra sporijim tempom, skoro uvek napravi pravu odluku u napadu. Ono što ga čini boljim nego ikad je da to radi i u odbrani ove sezone. Jokić je oduvek bio bolji nego što izgleda u odbrani, pogotovo na strani pomoći. Iako nema atleticizam da bude elitni čuvar reketa, ima odlično pozicioniranje i veličinu da bar zastraši svakog igrača koji ide ka obruču. Ove godine pokazuje da ima i vrlo aktivne ruke u odbrani i da zna da čita paseve protivničkih igrača. 6. je u ligi po broju ukradenih lopti po meču, a zbog odličnog osećaja za pas to vrlo često vodi do lakih poena u kontranapadu. Ovo je veliki napredak jer je srpski centar često napadan zbog nedostataka u odbrani, ali ove sezone je napokon pokazao da je dobar igrač na obe strane terena.
Hoće li Jokić osvojiti MVP nagradu ove godine? Videćemo. Ova nagrada je u poslednjih par godina dosta zavisila od popularnosti igrača i uspeha njegovog tima, tako da nije nemoguće da Nikola ostane bez trofeja za najkorisnijeg igrača. Ipak, ako Denver nastavi da ređa pobede kao što jesu u poslednje vreme, nesumnjivo je da Jokić zaslužuje da nastavi trend internacionalnih igrača koji osvajaju ovu nagradu. Mislim da Jokić definitivno ima još nekog asa u rukavu za drugu polovinu sezone.